مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه:
روابط زوجین در زمان شیوع کووید 19/ کرونا شرایط زندگی مردم را تغییر داده است

3 آبان 1399
مسئول سلامت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: رابطه محبت‌آمیز و صمیمانه منجر به آرامش و تقویت سیستم ایمنی بدن می‌شود و از سوی دیگر می‌تواند نقش کلیدی در تقویت سازگاری زوجین در مواجه با سختی‌ها و نگرانی‌های زندگی داشته باشد.

زهرا زارعی در مصاحبه با روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: در دوران پاندمی کرونا شرایط زندگی مردم تغییر کرده است.
وی تصریح کرد: « ماندن در خانه» اتفاق جدید و غیرقابل‌پیش‌بینی است که اکثر مردم در طول عمر خویش تجربه نکرده‌اند و امور زندگی آنان را مانند خرید کردن، نظافت، آشپزی و دید و بازدیدها را تحت تأثیر قرار داده است و نگرانی‌هایی را نیز برای خانواده‌ها به وجود آورده است. تعجبی ندارد در چنین شرایطی روابط همسران هم تحت تأثیر قرار گیرد.
وی افزود: رابطه زناشویی در تعاملات میان زن و شوهر (مانند ارتباطات خانوادگی و عاطفی، ...) تعریف می‌شود و پایداری آن درگرو رابطه صمیمانه زوجین می‌باشد، زوجین بدانند تداوم این رابطه علاوه بر تحکیم بنیان خانواده، اثرات بسیار مفیدی در سلامتی فرد دارد.
زارعی اظهار داشت: باید توجه داشت که تنش و فشار، بخش جدایی‌ناپذیر زندگی زوجین می‌باشد، شیوع بیماری کرونا و عوامل اقتصادی و اجتماعی بر این فشارها می‌افزاید.
وی افزود: یکی از مهارت‌های لازم برای زندگی مشترک همسران، سازگاری و برقراری رابطه صمیمانه با همسر است. توصیه‌ها، برای زوجین سالم در معرض خطر ابتلا به بیماری کرونا، دارای علامت و یا کسانی که دوران نقاهت بیماری را گذرانده‌اند، متفاوت می‌باشد.
زارعی تاکید کرد: بهترین اقدام، مراقبت و رعایت نکات بهداشتی به منظور پیشگیری از ابتلا به کرونا می‌باشد.
وی با اشاره به مدیریت روابط زوجین و تأثیر آن بر سلامت خانواده اظهار داشت: زوجین، همدیگر را به شیوه زندگی سالم تشویق کنند و زمان‌هایی را در طی روز برای صحبت و گفتگوی محترمانه و صمیمانه با یکدیگر اختصاص دهند.
مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: زوجین احساسات و خواسته‌های خود را روشن بیان کنند و مهم‌تر این است که بیان احساسات و خواسته‌ها به صورت مثبت باشد.
زارعی گفت: زوجین برای گوش دادن به صحبت‌های همسر خود زمان بگذارید. با چهره‌ای باز و گشاده، تماس چشمی و تکان دادن سر، به صحبت‌های همسر خود گوش کنند.
مسئول بهداشت خانواده شبکه بهداشت و درمان گناوه توصیه کرد: برای از بین بردن کدورت‌ها، سعی کنید همدیگر را آرام کرده و احساسات مثبت را در خود تقویت کنید.
وی تاکید کرد: مراقب الگوهای غلط ارتباطی باشید. از گله و شکایت، تهدید، بی‌حرمتی و برچسب زدن پرهیز کنید.
ویروس کووید 19 به عنوان یک ویروس جهش‌یافته از خانواده کرونا ویروس‌هاست که با علائمی از قبیل تب، لرز، گلو درد و سرفه‌های خشک و تنگی نفس ظاهرشده و در مواردی با بیماری شدید تنفسی و مرگ همراه می‌باشد. دوره نهفتگی این ویروس حدود 2 الی 14 روز است و به‌طور متوسط 7-3 روز است. این ویروس علاوه بر دوره بروز علائم، حتی در دوره نهفتگی هم می‌تواند از فرد آلوده بدون علامت به فرد سالم منتقل شود و او را آلوده سازد.

انتهای پیام/ ک.آ- 3080

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تنها مرجع رسمی اخبار حوزه سلامت در استان

کلمات کلیدی:
کرونا     زهرا.زارعی     شبکه.بهداشت.درمان     شهرستان.گناوه    

تاریخ بروز رسانی:   3 آبان 1399

تعداد بازدید:   ۱

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >