مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان:
پالایشگاه محصولات زایمانی راه‌اندازی می‌شود

7 اسفند 1398
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت: پالایشگاه محصولات زایمانی در سال آینده راه‌اندازی می‌شود.

دکتر مرتضی ضرابی در نشست با رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اظهار داشت: به دلیل سرعت انتقال ویروس کرونا و ماندگاری آن روی سطوح مختلف، نگرانی و وحشت و دلواپسی‌های مختلفی را در جامعه ایجاد کرده است اما نکته مهم این است که ترس و وحشت هیچ کاربردی ندارد.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با اشاره به اینکه باید با رعایت دستورات و نکات ایمنی، شستشوی منظم و موارد بهداشت فردی تلاش کرد تا این بیماری مهار کرد افزود: به دلیل اینکه سلول‌های بنیادی در ایمن‌سازی و ترمیم بافت کاربرد زیادی دارند در کشور چین از همین ویژگی برای این ویروس استفاده کرده‌اند که تا امروز نتایج آن تا حد زیادی توانسته مؤثر باشد.
این مسئول با اشاره به اینکه در موقعیت حاضر که کشور ایران در مواجهه با این بیماری در شرایط جنگی به سر می‌برد شاید نتوان مسئولان را متقاعد به ورود به این کار آزمایی بالینی کرد اما امکان این کار وجود دارد بیان کرد: تلاش داریم طی تعامل با وزارت بهداشت این کار را در کشور انجام دهیم تا از سلول‌های بنیادی برای کمک به این بیماران استفاده کنیم.
وی تأکید کرد: با توجه به اینکه در کشور بیماران مبتلا به کرونا داریم و در صورت عدم کنترل صحیح ممکن است به سمت شرایط وخیم‌تری نیز برود، استفاده از سلول‌های بنیادی می‌تواند بسیار سودمند باشد، ما سلول‌های بنیادی را در اختیار داریم و می‌توان چنین کاری را در کشور انجام داد.
دکتر ضرابی اظهار کرد: کرونا ویروس یک سرماخوردگی است که در ۸۰ درصد موارد حتی می‌تواند بدون علامت و یا با علائم مختصری همچون آبریزش بینی باشد. این بیماری در ۲۰ درصد موارد علائم دارد که البته قابل‌درمان است اما در بیماران دارای نقص سیستم ایمنی ممکن است دارای عوارض بیشتری باشد.
وی با بیان اینکه انتقال ویروس از طریق مخاط چشم و گوش دهان و بینی انجام می‌شود، عنوان کرد: مهم‌ترین راه جلوگیری و دشمن ویروس کرونا پیشگیری بوده و مشکل اصلی آن نیز ماندگاری زیاد آن بر روی سطوح است، بنابراین پیشگیری مهم‌ترین راه‌حل است.
مدیرعامل شرکت بن یاخته‌های رویان خاطرنشان کرد: ویروس کرونا هیچ مقاومتی نسبت به مواد شوینده و ضدعفونی دارای الکل ندارد، همچنین با آغاز فصل گرما تجمع ویروس کمتر خواهد شد.
دکتر ضرابی با بیان اینکه پالایشگاه محصولات زایمانی سال آینده راه‌اندازی می‌شود گفت: خونی که در بند ناف و جفت وجود دارد مملو از سلول‌های بنیادی بند ناف است، حجم این خون ۸۰ تا ۲۰۰ سی‌سی است.
ذخیره‌سازی ۱۲۷ هزار نمونه خون بند ناف
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان گفت: در بانک خون بند ناف هیبرید رویان تابه‌حال ۱۲۷ هزار نمونه خون بند ناف ذخیره‌سازی شده که بزرگ‌ترین ذخیره‌سازی در خاورمیانه است.
دانش ذخیره‌سازی خون بند ناف در کشور ما کاملاً بومی است
دکتر ضرابی با بیان اینکه دانش ذخیره‌سازی خون بند ناف در کشور ما کاملاً بومی است و بانک خون بند ناف رویان در نقشه جهانی نیز ثبت‌شده است اضافه کرد: سلول‌های بنیادی در خون بند ناف سلول‌های خون‌سازی هستند که در بیماری‌های خونی کاربرد دارد، ما برای اغلب بیماری‌های خونی مثل سرطان و تالاسمی می‌توانیم از این خون‌ها استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: بیش از ۴۰۰ کار آزمایی تحقیقاتی برای این سلول‌ها انجام‌شده است که نشان می‌دهد به جز بیماری‌های خونی در بعضی از بیماری‌های دیگر در اطفال و بالغین نیز کاربرد دارد، مثلاً در اطفال در بیماری‌هایی مثل اوتیسم و ام‌اس و دیابت و فلج مغزی یا سی پی و همچنین در بالغین در بیماری‌هایی مثل پارکینسون، ام‌اس بیماری‌های قلبی و غیره در حال کار آزمایی بالینی است.
دکتر ضرابی بیان کرد: یک کار آزمایی بالینی در فاز اول آن ۱۲۰ کودک ۴ تا ۱۴ ساله از سلول‌های بنیادین خون‌بند ناف برای بهبود فلج مغزی آن‌ها استفاده شد و شاهد بهبود تکلم بینایی و حرکت در این بیماران بودیم.
وی با بیان اینکه بعد از تولد نوزاد ضمائم زایمان شامل خون‌بند ناف، بافت بند ناف، جفت پرده جنینی، مایع جنینی را به عنوان زباله دور می‌ریزیم که هریک از این محصولات را می‌توان در حوزه سلامت از آن‌ها استفاده کرد گفت: قصد داریم پالایشگاه محصولات زایمانی را در سال آینده راه‌اندازی کنیم به این امید که بتوانیم از تمام این ضمائم استفاده کنیم.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با بیان اینکه از پرده جنینی می‌شود به عنوان یک پانسمان در زخم‌های دیابتی و جراحی‌های قرنیه استفاده کرد گفت: مایع جنینی فاکتورهای رشد بسیار خوبی دارد که در کشورهای دیگر از آن یک پروتئین برای وسایل آرایشی و بهداشتی تولید می‌کنند و مورداستفاده قرار می‌دهند.
وی تصریح کرد: در خصوص ویروس کرونا کشور چین به عنوان اولین کشور مبتلابه این بیماری، در اول فوریه سال ۲۰۲۰ طرح تحقیقاتی برای بیماران مبتلابه عوارض ریوی انجام شد، این کار آزمایی بالینی در چین توسط ۵ تا ۶ مرکز انجام شد.
دکتر ضرابی بیان کرد: در این کار آزمایی ۴۰ بیمار مورد آزمایش قرار گرفت و در نتیجه‌ای که تا دیروز اعلام شد عوارض ریوی این افراد رو به بهبودی است، امیدواریم ما نیز بتوانیم به عنوان دومین کشور در صورت صلاح‌دید وزارت بهداشت این کار را انجام دهیم.
وی با بیان اینکه از ۵۰۰ نمونه سلول‌های بنیادین خون‌بند ناف در استان بوشهر جمع‌آوری‌شده است گفت: هر خانواده اگر بخواهد ذخیره‌سازی انجام دهد در زمان اخذ نمونه ۳۰ میلیون ریال هزینه و برای نگهداری آن در آزمایشگاه ساده یک‌میلیون ۶۰۰ هزار ریال باید پرداخت کند.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان با بیان اینکه این نمونه‌ها خصوصی هستند و متعلق به هر خانواده هستند افزود: خوشبختانه از این نمونه‌ها تابه‌حال نیاز پیدا نکردیم و آنچه نیاز هم پیداکرده‌ایم عمدتاً برای خواهر و برادر بوده و کسانی که فرد سرطانی در خانواده داشتند.
وی با اشاره به اینکه از ذخیره خون‌بند ناف نزدیک به ۳۰ درصد پیوند خونی و ۵۰ درصد پیوند برای سی پی و دو مورد هم اوتیسم تابه‌حال استفاده کرده‌ایم اضافه کرد: شاید نزدیک به بیش از ۱۰۰ مورد از افرادی که مراجعه کرده‌اند به بانک خون نمونه منطبق پیدا نکردیم و در صف انتظار هستند.
مدیرعامل شرکت فناوری بن یاخته‌های رویان خاطرنشان کرد: ما در استان‌ها تجهیزات خاصی نداریم و عمدتاً تجهیزات جمع‌آوری نمونه‌ها هستند که برای آن‌ها فراهم‌شده است؛ در تهران خوشبختانه سعی کردیم تا سال آینده تا دو برابر ذخایر خود را افزایش دهیم ما تابه‌حال ۱۲۵ تا ۱۲۷ هزار نمونه داریم که ان‌شاءالله تا سال آینده به دو برابر این ظرفیت افزایش پیدا خواهد کرد.
انتهای پیام/م.غ 1026

 

اخبار دانشگاه علوم پزشکی بوشهر را در کانال اطلاع رسانی ما دنبال کنید

https://chat.whatsapp.com/EfKOo4m3pz7EFTWUoqujNm

 


کلمات کلیدی:
کرونا     نشست     دکتر.مرتضی.ضرابی     رویان    

تاریخ بروز رسانی:   7 اسفند 1398

تعداد بازدید:   ۸

چاپ خبر |فايل متن خبر | ارسال به دیگران

ارسال نظر
ايميل :     
نام و نام خانوادگی :  
نظر :
 
حروف تصویر بالا :   
 
 

لینک به این صفحه
< >